Hattima-yukle

De Real Zaragoza. Zarapasionpedia

Revisión a fecha de 08:04 11 may 2012; Hattima-yukle (Discutir | contribuciones)
(dif) ← Revisión anterior | Revisión actual (dif) | Revisión siguiente → (dif)

Parça kontör sistemi ilk çıktığı zamanlarda operatörlerin kontör paylaş servislerini kullanarak, bir hattan başka bir hatta kontör transfer edilmesiydi. Bu sektöre ilk giren firmalar sistemlerini kurdurarak bayilikler dağıtmaya başladılar. Parça kontör bayileri operatörünü seçip numarayı yazarak kontör gönder dediğinde, bilgiler sistem sahibinin ekranına düşüyor ve sistem başında devamlı bulunan kişi elindeki hat üzerinden mesaj göndererek istenilen numaraya kendi hattından kontör transferi yapıyordu.

Özellikle öğrencilerin 100 kontör (20 TL), 250 kontör (30TL) gibi miktarlara ayıracak bütçeleri olmadığından eline geçen para miktarına göre 10 kontör 20 kontör yükletmeye başlamasıyla parça kontör satışları ciddi anlamda hız kazandı. Ve başında duran insanlar kontörleri göndermeye yetişememeye başladı. Bunun üzerinde simserver denilen cihaz yurtdışından ithal edilerek Türk yazılımcılar tarafından sisteme uygun şekilde programlandı. İlk otomatik gönderim bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Simserver adı verilen bu cihaz üzerinde birden fazla sim kart takılarak aynı anda birden fazla gönderim otomatik olarak yapılabiliyordu. Fakat adını eski zamanlardan alan parça kontör s kullanıcının aktif kullanım süresini uzatmıyor ve kullanıcının hattının kapanmaması için 3 ay dan 3 aya minimum 100 kontör almasını zorunlu kılıyordu. Operatörlerin parça kontör sistemine olan rabeti fark etmesiyle bu işi daha pratikleştirmek adına kendilerine özgü platformlar geliştirdiler.