Sütyen

De Real Zaragoza. Zarapasionpedia

Göğüsleri sütyen http://www.modanisa.com/sutyen.htm dik tutmasını sağlayıp tombul ibraz etmek için kullanılan, atlas, dantel vebenzeri. kumaşlardan yapılan kız iç çamaşırına Sütyen denmektedir.

Sutyen, kızlar bakımından kadın göğüslerini gizlemek, desteklemek ve dik tutmakta faydalanılan giyecek. Genelde iç çamaşırı kabul etmekle beraber bilhassa takanın vücut hatlarını belirlemesi nedeniyle temel 1 giysi olaraktan da vasıflandırılmaktadır. ondokuz. yüzyıl sonu ve 20. yy başında geliştirilerek korsenin yerini almıştır. Dünyanın derhal her mahalinde üst vücut parçası için en çok yararlanılan iç elbisedir. sütyen günlük faliyetler sırasında göğüsleri şekillendirmek ve desteklemek için takılır spor Sütyeni gibi husisi Sütyenler spor anında çoksa destek saplamak gayesi ile tasarlanmıştır. Bazı tüketiciler sütyen kullanmanın göğüsleri ileriki hayatta sarkmadan koruyacağına inanmaktadır.

Sütyen Tarihi Tarihçesi icadı

Bayanlar eski zamanlardan beri göğüsleri örtmek, desteklemek ve dikdurdurmak için çeşitli giyecekler giymişlerdir. MÖ. yedi. yüzyıla ilişkin birtakım Minos imageslerinde bir takım bayan atletlerin modern sütyen eşi elbiseler giydiği izlenilmektedir. onaltı.yy sonrasında varlıklı hanımların iç giyiminde en yaygın giysi göğüsleri üste yükselten Korse olmuştur. ondokuz . yy. sonlarında desinatörler korseyi parçalara ayırarak daha fazla faydalı 1 duruma getirmeye çalışmışlardır: aşağı vücut için sıkıcı kuşak tarzı korseler ve üst vücut için göğüsleri omuza asan aygıtlar. bindokuzyüzotuz 'lara dek en çok kullanılan yapıma girmemesine rağmen modern sütyeni daha çok aşırı andıran giysiler 20.yy ilk başlarında meydana çıkmıştır. Bu periyot sonrasında Sutyen korsenin vaziyetini elde etmiş ve üretim ve satışı ile milyon $'lık bir sanayi durumuna gelmiştir. süre içerisinde sütyen kullanışlılık kadar bir moda faktörü durumuna de gelmiştir.

Sütyen

Kadın göğüslerini şekle sokmak ve güzel götürebilmek için öncelikle fazla iyi bir Sütyene ihtiyaç vardır. Tenteneli yada incecik askılı olanlar sahiden fazla güzel ve cazip; ama onları has vaziyetlere saklı tutmakta yarar var. Sütyen tercih ederken gereksinimlerinizi ve sağlığınızı hesaba katın. Alıştırma yapıyorsanız, vibrasyon ve zıplamalarda göğüslerinizin sarkmasını engel olacak himaye ve sıkı bir sütyen kullanmalısınız. Günlük olarak ise, fazla gergin ve kadın göğüslerini baskı aşağısına alan sütyenler takınmayın. Kusursuz olan, göğüslerinize eksiksiz geçen, pamuklu dokumadan yapılmış sütyenlerdir; pamuklu bezler cildin nefes almasına yardımcı olur.

Sütyen ölçünüz 2 değerden ortaya çıkar. Gövde (beden) ve cup (bone) ölçütü. Vücut (beden) ölçütü beden boyutu ile alakadarken cup ölçüsü meme büyüklüğüyle alakalıdır. Çoğunlukla meme boyutu ile gövde (beden) uyumlu var olduğundan, her örnek için ayrı cuplar üretilmez.

Sutyen ölçütleri - Sütyen Numaraları

Göğüs çevrenizin ölçütünü elde etmek için mezurayı göğüslerinizin altından göğüs kafesine daire şeklinde sarın. Mezuranın memelerin altından ve sırtınızda düz, düz 1 çizgi oluşturacak biçimde olmasına ihtimam gösterin.

örnek vermek gerekirse çevre ölçütünüz 76 ise sarf etmeniz gereken sütyen 80 gövde (beden) olmalıdır. Sütyen bedenleri beş santimetre’lik birimler tarzında arttığından ana üniteyi geçen değerlerde 1 üst vücut (beden) temin edilmelidir.

Göğüs Altı etrafı

sütyen gövdesi

70 cm. ve altı

yetmiş

71 - yetmişbeş santimetre.arası

75

yetmişaltı - seksen santimetre. arası

80

81 - seksenbeş santimetre.arası

85

seksenaltı - 90 santimetre arası

doksan

doksanbir - doksanbeş santimetre.arası

doksanbeş

96 - 100 cm. arası

100

Sütyen cup (bone) ölçütünü sağlamak.

Mezuranızı gene sırttan ön tarafa doğru, fakat bu defa memelerinizin tarafından (yukarısından) geçecek biçimde sarın. Ortaya çıkacak olan değer, 1.ci evrede elde edilen göğüs altı çevresi değerinden daha çok fazla 1 uzunluk olacaktır. Bu ayrım cup ölçüsünü sağlar.

Ayrım

Cup ölçüsü

6.beş cm’den küçükse

A

altı.beş- 13 santimetre. arası

B

ondört - 19 .beş cm. arası

C

19 .beş- yirmialtı santimetre. arası

D

26 santimetre’den genişse

DD

örnek vermek gerekirse meme altı muhitinizin 73 santimetre, meme yüzeyi etrafınızın seksenaltı cm olduğunu varsayalım. 2 ölçü arasındaki fark onbir cm var olduğundan cup ölçünüz B olmalıdır. Dolayısı ile sütyen ölçünüz yetmişbeş B’dir. Eğer Sütyende cup açıkca belirtilmemiş ise B olarak farz edilebilir. Zaten kızların fazla en büyük 1 çoğunluğu B cup ölçütünü kullanmaktadır.

Tüm sütyenler cup gövdeli üretilmez demiştik. B regular cup ölçüsü olarak kabul edilir ve sütyenler genelde B cup olarak imal edilir, eğer sütyende cup açıkca belirtilmemiş ise B olarak farz edilebilir. Zaten bayanların fazl çok büyük 1 ekseriyeti B cup ölçütünü takmaktadır.

İç giyimlerinin aşağı kesimleri yani don (kilot) ya da stringler ve system şeklinde tek parça olanları normal beden ölçüleri ile sınıflanırlar. Yani S ( modest ), M ( channel ), L ( big ) ya da 36, otuzsekiz, 40, 42 gibi.

Sayısal gövde (beden)

Harfsel vücut (beden)

34, 36

S

38, kırk

M

kırkiki, kırkdört

L